DXC partnere med UTS for at åbne digital transformation centre i Sydney

0
177

Aimee Chanthadavong

Af Aimee Chanthadavong

| 3. December 2019 — 05:50 GMT (05:50 GMT)

| Emne: Tech-Industrien

official-opening-of-the-dxc-dtc-at-uts.jpg

Billede: Leveres/DXC

DXC Teknologi har indgået en aftale med University of Technology, Sydney (UTS) for at åbne sin fjerde digital transformation-center (DTC) og den første i New South Wales.

Baseret på UTS Fakultetet for Ingeniør-og informationsteknologi (FAKTISK), DTC, vil blive brugt til at hjælpe med at fremme samarbejdet mellem erhvervslivet og den akademiske verden, ifølge Kevin Jury, DXC senior managing partner for rådgivning, analytics, og systemet partnere.

“I bund og det giver et fælles miljø, der fremmer udrugning af ideer og tryk derefter afprøve disse ideer ved at væve sammen, mennesker, processer, systemer og teknologi,” sagde han ved åbningen på tirsdag.

“I stigende grad, at virksomheder er på udkig efter partnere i transformation, der kan bringe en mangfoldighed af perspektiver sammen om at identificere, co-create, og løse de vigtige udfordringer, deres arbejdsstyrke og industri står over for i dag.

“Det er absolut relevant for virksomheder, der omfavner eksplorativt, digital teknologi, og som støtter en arbejdsstyrke, der gennemgår forstyrrelser og forandring.”

Åbningen af Sydney DTC tilføjer, at den eksisterende DTC netværk i Australien, der er baseret i Melbourne, Canberra, og Adelaide.

Se også: 4 måder, DET kan bedre samarbejde med erhvervslivet om digital transformation (TechRepublic)

Dette er den første industri partnerskab for UTS.

FAKTISK dean Ian Burnett sagde industri partnerskaber er et fokus for både universitetets 2027 strategi og fakultetets strategi.

“Centret er et fantastisk eksempel på at arbejde med en virksomhed, og at bringe virksomheden til universitetet,” sagde han.

“Vi tror på at give vores elever den virkelige verden og lærerig oplevelse. Vores ingeniør-studerende, der vil gøre to praktikophold, hvor de vil gå ud at arbejde i industrien, men det er også vigtigt at gøre nogle industri partnerskaber kommer i, og få indflydelse på vores elever.

“Dette center vil give vores studerende mange flere muligheder for at samarbejde med erhvervslivet om at samarbejde og skabe ikke kun med DXC, men partnere med DXC.”

I September, DXC Teknologi Australien indsendt lovpligtige netto resultat efter skat af AU$101.8 mio finanspolitiske 2018, ned fra netto resultat af AU$377,000 er registreret i det foregående regnskabsår.

Men selskabet bemærkede, at uden en række one-off omstrukturering af aktiviteter, som var resultatet af fusionen mellem Computer Sciences Corporation (CSC) og enterprise services virksomhed Hewlett Packard Virksomhed (HPE), underliggende net profit ville have været AU$11,8 millioner, ned fra AU$29 millioner rapporteret i løbet af finanspolitiske 2017.

Relaterede Dækning

DXC Teknologi til at øse op Luxoft i $2b dealDXC Teknologi indlæg $245 m EBIT i første kvartal siden fusionen UTS åbner AU$65m Tech Lab
Cisco, SAS, UTS lanceringen IoT data med fokus på innovation lab i Sydney

Relaterede Emner:

Australien

CXO

Regeringen

Sikkerhed

Aimee Chanthadavong

Af Aimee Chanthadavong

| 3. December 2019 — 05:50 GMT (05:50 GMT)

| Emne: Tech-Industrien